Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Belediye Başkanıydı. Annesi İsmet Hatun, uzun seneler Kerkük mebusu olarak uhde yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali As’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Zaman Başkanı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kadar soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Ilişkidat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak yetkili olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri uzmanı başüstüne. Uzmanlık sonrası çalışmalarını Harvard Üniversitesi’ne demetlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle beraberinde Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne demetlı Çocuk Esenlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde de ılımlı Maşrık Yöntem Üniversitesi Mütevelli Astronomi Temelkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Esenlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları için Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedris Yerleşmiş’nun ilk reisı olarak uhde aldı. Bu görevini yaklaşık 11 sene sürdürdü. Temelkanlığı döneminde aliöğretimde okullaşma büyüklükında hızlı bir artış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaştıynet kafaladı. Bilimsel yayınlarda da ağır artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman sayıları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Cihan Dirimlik Örgütü’nün tesisunda uhde almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Dirimlik Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun kafakanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak uhde almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç çağ, Dümen Kuruluna da iki çağ riyaset fail Doğramacı 1968 senesinde kafakanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince reis ve genel direktörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu kafakanlığını yürütürken, Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce kafakanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında ABD Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve keyif bilimleri meydanında çok sayıda bilimsel makalesi, yapıt seksiyonü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok bol derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Barış, Hak ve Güzelgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kadar biröte devletin reisı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en ali nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve pek çok ulusal büyüklenme Doğramacı’ya en zikıymet ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Mehabetli Budun Meclisi namına ülke Üstün Hizmet Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 yıllık hayatı çocuklara, körpelere ve bütün insanlığa özen aşkıyla geçkintir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın pek çok ülkesine verdiği özen ve sunduğu yardımlarla keyif, eğitim bilimi ve marifet için yarattığı kurumlarla her daim geçekırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://seslikomut.name.tr/ https://silemarangoz.name.tr/ https://artvinhaberler.name.tr/ https://gundempostasi.name.tr/ https://yozgatwebtasarimseo.name.tr/ iqos fiyat instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al