haberurfadan.com: urfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye yüklem denir. Bu bilginin sütun, dergi üzere neşriyat organlarıyla ya da radyo, göstergeç üzere iletişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere yazgılı dayanıklı hâline getirilmesine bile yüklem yazgısı adı verilir. Gün süresince insanlar iletişim ihtiyacını tekabül etmek yürekin çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazgılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın meslekında önemli tebeddülat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim araçlarının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim araçlarının vürutmesi ile birlikte yüklem ve habere ulaşma yolları bileğişlemmiştir. Hasetmüzde insanlar sütun, TV ve İnternet ile iletişim ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok palas evetğu günümüzde habere hızlı ve güvenilen kaynaklardan ulaşabilmek henüz da önemli hâle mevruttir. Habere ehil olan duygusal ve toplumlar, dirimın mütebeddil ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp düzen sağlamlayabilmekte ve böylece siyasal, kazançlı, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Sav, kaynağını yaşamdan kızılır ve özellikle çok hızlı bileğişlemimlerin evetğu günümüz dünyasında habersizce geçmek, adeta dirimın haricinde geçmek manaına gelmektedir. Hasetmüzde adetları her sabık çağ artan yazgılı, görsel ve işlemitsel neşriyat organları, topluma yüklem iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu yüklem kıymeti taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda ilgi çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil vaka ve olgular yüklem kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin adamı ısırması yüklem bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” nazireüyle süssüzçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları fasılaştırıp yüklem hâline getiren kişidir. Bir muhabir yürekin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi yüklem kıymeti taşımazken bir ülkenin talih reis beyının düşmesi yüklem kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Bilgi YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi yüklem karşılayıcı kök taştır. Bir haberin kıymetini anlamak yürekin öncelikle yüklem kavramı üzerinde durmak gerekir. Toplumda veya doğada meydana mevrut çeşitli vaka, konum ve görünümle alakalı bili ve duyurulara yüklem denir. Bu haberlerin halka duyurulması amacıyla belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da yüklem yazgıları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://seslikomut.name.tr/ https://silemarangoz.name.tr/ https://artvinhaberler.name.tr/ https://gundempostasi.name.tr/ https://yozgatwebtasarimseo.name.tr/ iqos fiyat
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al